Alkoholizm jest chorobą. Definicja choroby brzmi: „Jest to proces patologiczny objawiający się zaburzeniem czynności organizmu”. Alkoholizm może rozwinąć się bardzo szybko, w ciągu kilku miesięcy lub też powoli, w wyniku długotrwałego nadmiernego picia. Alkoholika często uważa się za osobę o słabej woli, ponieważ nie potrafi powstrzymać od picia we właściwym momencie. W istocie jednak, alkoholik jest człowiekiem chorym, cierpiącym z powodu kompulsji, czyli niepohamowanego przymusu picia. Wypicie kieliszka alkoholu powoduje niemożność powstrzymania się od dalszego picia. W oficjalnych raportach oceniających co kilka lat skutki spożycia alkoholu w naszym kraju podaje się szacunkowo, że wśród blisko 20 milionów pijących Polaków od 2 do 4 milionów cierpi na alkoholizm w różnych stadiach zaawansowania choroby. Jest na szczęście wśród tej liczby parę tysięcy niepijących, którym udało się odzyskać trzeźwość i powrócić do normalnego, zdrowego życia bez alkoholu.
Uzależnienie od hazardu
Hazard-Według międzynarodowej klasyfikacji chorób i uszkodzeń IC-10, jest on przypisany do zaburzeń osobowości i zachowania. Polega ono na częstym powtarzającym się uprawianiu hazardu, który zaczyna dominować w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych. Powyższa definicja nie obejmuje nadmiernego uprawiania hazardu, przez pacjentów maniakalnych i hazardu dokonywanego przez osoby typu dysocjacyjnego.
Uzależnienie od leków
Uzależnienie od leków to jeden z przejawów toksykomanii, czyli świadomego dłuższego przyjmowania substancji, które ma szkodliwy wpływ na organizm. Osoba uzależniona odczuwa przymus zażywania leków w celu uzyskania efektu fizycznego czy też psychicznego. Im dłużej trwa uzależnienie, tym większych dawek leków potrzebuje osoba uzależniona, w celu osiągnięcia pożądanego stanu. W wyniku tego wzrasta ryzyko przedawkowania, które prowadzi do zatrucia a czasami do śmierci.
Uzależnienie od narkotyków
Narkomanią nazywamy potocznie chorobę, jaką jest uzależnienie od substancji wpływającej na czynności mózgu. Charakterystyczną rzeczą dla narkotyków jest wywoływanie stanu tak zwanego przyzwyczajenia, a wręcz przymusu ich brania, czyli głodu narkotykowego. Powstaje zależność psychiczna polegająca na chęci przeżywania różnych sytuacji pod wpływem narkotyków.
Uzależnienia behawioralne
Uzależnienie behawioralne (czynnościowe) to zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności (lub grupy czynności) w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, euforia, ulga, uczucie zaspokojenia. Uzależnienie od czynności (action addiction, behavioral dependency)1 jest traktowane jako uzależnienie od popędów, jak np. od gier hazardowych czy komputerowych, internetu, jedzenia, pracy, zakupów. Repertuar takich zachowań ciągle się poszerza. Oprócz wymienionych, wskazuje się także na uzależnienie od seksu, telefonu komórkowego, kart płatniczych, środków masowego przekazu.
Wsparcie terapeutyczne dla osób LGBTQ
Do grupy zapraszamy wszystkie osoby, które poznają lub są już pewne swojej seksualności. Według nas miłość jest najważniejsza. Jeżeli chcesz w gronie tolerancyjnych, mających podobne doświadczenia osób poznać siebie, zrozumieć uczucia, zyskać wsparcie od osób mających podobne doświadczenia, wzmocnić poczucie własnej wartości to jest to grupa właśnie dla Ciebie.
Wsparcie terapeutyczne bliskich i rodzin LGBTQ
Grupa stworzona z myślą o rodzicach przeżywających trudności w związku z nieheteronormatywnością swoich dorastających i dorosłych dzieci. Spotkania stanowią okazję do tego, aby w bezpiecznej i dyskretnej atmosferze podzielić się swoimi przeżyciami, opowiedzieć i posłuchać o trudnościach innych rodziców oraz sposobach wzmocnienia lub odbudowy relacji rodzinnych. Skupia rodziców akceptujących drogę życiową swojego dziecka, gotowych podzielić się swoim doświadczeniem i historią, jak i osoby borykające się z dylematami rodzicielskimi.